Advertise here

Politics | Full list of Imo APC candidates for 2023 General Elections

Full list of Imo APC candidates for 2023 General Elections

Site icon
Nnaemeka DavidJun 1, 2022
Full list of Imo APC candidates for 2023 General Elections

CAJETAN DUKE, the Imo State Publicity Secretary of All Progressives Congress has released the full list of candidates that emerged at the just concluded primaries held in the various in Imo state.

He made this known in a publication he signed and made available to newsmen

Our candidates for state and national assemblies are as follows:

A. SENATORIAL CANDIDATES

1. IMO WEST SENATORIAL ZONE SENATOR OSITA IZUNASO

2. IMO EAST SENATORIAL ZONE PRINCE DR. ALEX MBATA

3. IMO NORTH SENATORIAL ZONE HON. PATRICK NDUBUEZE constituency B. *FEDERAL CONSTITUENCIES*

1. IDEATO NORTH AND SOUTH DR. CHIKA ABAZU

2. NKWERRE/ISU/NJABA/NWWNGELE BARR. HARRISON NWADIKE

3. OHAJI EGBEMA/OGUTA/ORU WEST HON. EUGENE DIBIAGWU

4. ORLU/ORSU/ORU EAST CHIEF CANICE-MOORE NWACHUKWU

5. ABOH MBAISE/NGOR OKPALA ENGR. IFEANYI AKWITI

6. EZINIHITTE/AHIAZU HON. NNANNA IGBOKWE

7. MBAITOLI/IKEDURU ENGR. AKARACHI AMADI

8. OWERRI FEDERAL CONSTITUENCY HON. CBD WILLIAMS

9. OKIGWE NORTH PRINCESS MIRRIAM ONUOHA

10. OGIKWE SOUTH DEACON CHIKE OKAFOR

C. *STATE CONSTITUENCIES*

1. ABOH MBAISE LGA: OBINNA EDWARD. I. 2. AHIAZU MBAISE LGA: OTUIBE SAMUEL. 3. EHIME MBANO LGA: BENARD NDUBUISI OZOEMELAM 4. EZINIHITTE LGA: DR. HENRY AGBASONU. 5. IDEATO NORTH LGA: UDEZE ERNEST OKECHUKWU. 6. IDEATO SOUTH LGA: DURU IHEONUKARA JOHNSON. 7. IHITE UBOMA LGA: HON. CHIKE OLEMGBE. 8. IKEDURU LGA: JOHN LEO IHEOHA. 9. ISIALA MBANO LGA: SAMUEL IKECHUKWU OSUJI. 10. ISU LGA: KINGSLEY EMEKA OZURUMBA. 11. MBAITOLI LGA: IKPAMEZIE INNOCENT IKECHUKWU. 12. NGOR OKPALA LGA: EGU OBINNA. A. 13. NJABA LGA: EBONINE BENETH OZIOMA. 14. NKWERE LGA: OJUKWU CHISOM. 15. NWANGELE LGA: IWUANYANWU AMARACHI. 16. OBOWO LGA: KENNEDY C. IBEH. 17. OGUTA LGA: NWOSU GIBERT CHIEDOZIE. 18. OHAJI/EGBEME LGA: FRANCIS UZOMA OSUOHA. 19. OKIGWE LGA: HON. CHIDI OGBUNUKPA. 20. ONUIMOLGA: ESILE JAMES UBA. 21. ORLU LGA: IKENNA MARTIN IHEZUO. 22. ORSU LGA: AGAIGBE F. UCHE. 23. ORU EAST LGA: HON. CHIGOZIE NWANERI. 24. ORU WEST LGA: BARR. EZERIOHA DOMINIC. 25. OWERRI MUNICIPAL LGA: UGOCHUKWU OBODO. 26. OWERRI NORTH LGA: KELECHI ONUMAJURU OFURUM. 27. OWERRI WEST LGA: KANAYO ONYEMACHI.

Advertise here

Share this post on:

Comments:

Advertise here